Przejdź do treści

POPĘKANE BRODAWKI – JAK SOBIE RADZIĆ?

  • przez

Skąd się biorą popękane brodawki?

Popękane brodawki to częsty problem w pierwszych tygodniach karmienia, kiedy brodawki wraz z otoczką muszą się przyzwyczaić do bardzo częstej stymulacji i wilgoci, a dziecko i mama dopiero uczą się prawidłowego przystawienia do piersi. Często brodawki zaczynają być podrażnione i popękane w okresie nawału, kiedy dziecku jest trudno uchwycić pierś odpowiednio głęboko. Warto jest być bardzo uważną na ulgę i poprawę stanu brodawek – świadczy to o tym, że brodawki przyzwyczajają się do nowej sytuacji. Natomiast jeśli stan brodawek nie polepsza się przez kilka dni, może to świadczyć o większych problemach z dobrym przystawieniem do piersi, w których będzie potrzebna pomoc doradcy laktacyjnego.

Jak rozpoznać popękane brodawki?

Brodawki mogą być podrażnione, “rozmoczone”, nadwrażliwe, popękane, “pogryzione”. Może pojawić się krew jak pod strupkiem, a także same strupki, które z powodu wilgoci mogą “odłazić” i rozmiękać. Trudno o tym napisać językiem, który nie powoduje natychmiastowego wzdrygania się! Tym sensacjom może oczywiście towarzyszyć ból, szczególnie podczas karmienia. Kobiety opisują zmagania z tym problemem jako czas zaciskania zębów, napinania wszystkich mięśni czy naciągania palców u stóp, szczególnie na samym początku każdego karmienia, kiedy dziecko ssie najmocniej. Dlatego warto jak najszybciej sobie pomóc!

Popękane brodawki – jak sobie pomóc?

  • Upewnij się, że dziecko wystarczająco głęboko przystawia się do piersi i ssie efektywnie. Najbardziej uszkodzone i bolesne są brodawki, które dziecko ssie bez sporej części otoczki w buzi.
  • Najlepszym lekarstwem dla brodawek jest Twoje mleko! Po karmieniu wyciśnij odrobinę (ściśnij otoczkę palcami) i rozsmaruj je na każdej z brodawek. Pozostaw do wyschnięcia.
  • Wietrz piersi, ile tylko się da. Swobodny dostęp powietrza najlepiej wspomaga gojenie. Minimum to zostawienie piersi po karmieniu na wierzchu do kompletnego wyschnięcia brodawki. Maksimum – chodzenie przez kilka dni topless lub w samym (rozchełstanym) szlafroku.
  • Na popękany naskórek stosuj kilka razy dziennie okłady z czarnej lub zielonej herbaty – zaparzonych, wystudzonych torebek. Przyspiesza gojenie, działa antyseptycznie. Podobnie możesz robić z torebkami rumianku lub wacikami zanurzonymi w naparze.
  • Możesz stosować czystą lanolinę 100%. Kupisz ją w aptece, czasem w drogerii. Po każdym karmieniu, kiedy brodawka kompletnie wyschnie, posmaruj ją warstwą lanoliny. Nie musisz jej zmywać przed karmieniem i możesz używać jej tak dużo i tak długo, jak potrzebujesz.
  • Kiedy musisz się ubrać, a wzdrygasz się na samą myśl o brodawkach dotykających materiału, mogą pomóc muszle laktacyjne. To takie plastikowe podwójne miseczki z dziurą na brodawkę. NIe używaj ich jednak cały czas, bo ograniczają dostęp powietrza.

Popękane brodawki – na co zwrócić uwagę?

Czy następuje poprawa stanu brodawek w miarę zdobywania sprawności w karmieniu przez Ciebie i dziecko?

Czy naturalne sposoby pomagają?

Kiedy do doradcy laktacyjnego?

  • Jeśli naturalne metody nie pomagają, a karmienie nadal boli i brodawki są w złym stanie (ryzyko zbyt płytkiego przystawienia, krótkiego wędzidełka),
  • jeśli występują objawy zakażenia – gorączka, ropa, dotkliwy kłujący ból w głąb piersi, “papranie się” ran.

A Ty, doświadczyłaś popękanych brodawek? Co Ci pomogło? Daj znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *